Wycieczka dydaktyczna do Torunia - 11 maja 2019 r.

TORUŃ – miasto na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO,

miasto na Szlaku Gotyku Ceglanego,

miasto narodzin Mikołaja Kopernika oraz toruńskich pierników.

11 maja ( sobota ) 2019 r.

 

Zbiórka przed Młodzieżowym Domem Kultury ul. Teatralna 8 . Wyjazd z Gorzowa o godzinie 6:00 rano, Przyjazd do Torunia około godziny 11:00. ( Na obszarze Zespołu Staromiejskiego Torunia znajduje się ok. 150 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Stare i Nowe Miasto 16 września 1994 roku uznane zostało za pomniki historii , natomiast w 1997 roku wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. )

Spacer z przewodnikiem po reprezentacyjnej części Starego Miasta z Ratuszem Staromiejskim, Krzywą Wieża, Bramą Klasztorną . W dalszej części zwiedzania udamy się w kierunku toruńskich kamienic mieszczańskich : Domu Mikołaja Kopernika, Kamienicy pod Gwiazdą. Zobaczymy gotyckie obiekty sakralne takie jak : Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty , Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa, pomniki Starego Miasta / fontannę Flisaka z żabkami, osiołka na starówce - czyli średniowieczny pręgierz oraz poznamy ruiny Zamku Krzyżackiego. W dalszej części naszego pobytu udamy się Muzeum Okręgowego w Ratuszu Staromiejskim Torunia. Tam mieści się m. in. Galeria malarstwa polskiego z okresu XVIII - XIX . Z kolei dzieła nieco późniejsze takich artystów jak m. in. Bacciarelli, Matejko, Kossak, Chełmoński, Wyspiański, Witkiewicz, Grottger, Fałat, Wyczółkowski, Malczewski, Ruszczyc, Witkiewicz prezentowane są w salach: Obu Sądów, Wety, urzędu Kontrybucyjnego i Kamlarii, w skrzydle wschodnim na I piętrze Ratusza.
Ostatnim punktem będą warsztaty piernikarskie w Muzeum Toruńskiego Piernika: Około godziny 18:00 wyjazd z Torunia, powrót do Gorzowa o godzinie 23:00.

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

    • Porozumienie Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej
    • Elo Digital Office