V Spotkanie Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zach. - 2017

W dniach 17-18 lutego w Zaborze i Zielonej Górze odbyło się

V spotkanie Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej: Maria i Krzysztof Szupilukowie z Gorzowa (Młodziezowy Dom Kultury), Jagoda Banaś i Małgorzata Kowalska z Poznania, Tomasz Lewandowski z Pyrzyc, a także zaproszeni goście: Jerzy Starzyński z Legnicy – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folkloru “Świat pod Kyczerą”, Zbigniew Łukaszewski z Goleniowa – dyrektor Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych “Nad Iną”, Zenonas Ripinskis z Litwy – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu – Konkursu Folklorystycznego “Flower in the sun”, oraz Emil Dimitrov z Bułgarii – wicesekretarz generalny FIDAF – Międzynarodowej Federacji Festiwali Tańca.

Spotkanie było poświęcone omówieniu festiwali folkloru organizowanych na obszarze Polski Zachodniej. Podkreślano rolę tych tych wydarzeń, jako odgrywających bardzo istotną rolę w dziedzinie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w naszym regionie. Efektem rozmów dotyczących tego ostatniego zagadnienia było przyjęcie do Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej dwóch nowych festiwali – goleniowskiego i legnickiego.
Tego samego dnia organizatorzy festiwali folklorystycznych debatowali nad możliwością przystąpienia do organizacji FIDAF, która jak twierdzili jej przedstawiciele, poprzez system monitoringu i ewaluacji daje gwarancje dobrej jakości festiwalu dla potencjalnych uczestników, a za razem daje możliwości pozyskiwania atrakcyjnych zespołów folklorystycznych i partnerów.

Podczas drugiego dnia obrad w Muzeum Etnograficznym w Ochli rozmawiano na temat wpływu zabiegów stylizacyjnych w folklorze na zainteresowanie wśród odbiorców. Swoje referaty na ten temat wygłosili Emil Dimitrov i Zenonas Ripinskis.

Zobacz relację foto i video