Śladami Canaletta. Wycieczka do Drezna i Pirny z pracowni plastycznej.

Śladami Canaletta. Wycieczka do Drezna i Pirny
z pracowni plastycznej.

Zbiórka o godzinie 05:45 rano przed Młodzieżowym Domem Kultury ul. Śląska 20. Wyjazd w kierunku Niemiec o godz. 6:00 rano. Około godz.11:00 przyjazd do Drezna. Na początku udamy się na drugą stronę Łaby, gdzie ustawiono symboliczną ramę obrazu. Widziany „na żywo” naszymi oczami poprzez metalową ramę fragment miasta , który malował Canaletto w 1748 roku. Ten miejski pejzaż jak i pozostałe pejzaże przedstawiające Drezno (zwane wedutami) oraz kilka historycznych widoków Pirny, można zobaczyć na ostatnim piętrze Galerii Obrazów Starych Mistrzów. Następnie udamy się w kierunku Starego Miasta gdzie znajduje się Zwinger, późnobarokowy zespół architektoniczny, który jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Wejdziemy do Galerii Obrazów Starych Mistrzów. (Światową sławę przyniosła wyjątkowa kolekcja arcydzieł najwyższej klasy. Tutaj w Dreźnie znajduje się jeden z najbardziej znanych obrazów wszechczasów: „Madonna Sykstyńska“ (1512/13) – obraz Rafaela, który zachwyca odwiedzających już od ponad 250 lat. Ważną część zbiorów muzeum stanowi włoskie malarstwo renesansowe z głównymi dziełami Giorgione, Tycjana, Corregio, Mantegny, Botticelliego i Parmigianino. Równie ważne są dzieła malarzy holenderskich i flamandzkich z XVII wieku. Wiele dzieł to prace Rembrandta i uczniów jego szkoły. Ponadto prezentowane jest wybitne malarstwo staroniemieckie i staroniderlandzkie, m.in. Eyck, Dürer, Cranach i Holbein, oraz wielkie dzieła hiszpańskich i francuskich artystów XVII wieku. Budynek galerii, wybudowany w 1855 roku według planów Gottfrieda Sempera, został otwarty jako jeden z najważniejszych projektów muzeów XIX wieku w Niemczech. Obecnie można zbiory ponownie podziwiać w tzw. gmachu Sempera (Semperbau) .Ostatnim etapem pobytu w Dreźnie będzie spacer z przewodnikiem przez Plac Teatralny zobaczymy Operę Sempera , pomnik Augusta II Mocnego, Kościoły Frauenkirche i Hofkirche, obejrzymy malowidło ścienne „Orszak Książęcy” a następnie dotrzemy do tarasów Brühla. Późnym popołudniem przejazd do Pirny. Zwiedzanie z przewodnikiem najważniejszych zabytków Pirny, do których możemy zaliczyć oryginalnie zachowane centrum miasta z ratuszem bogatym w gotyckie portale i górujący nad miastem barokowy zamek  "Sonnenstein" oraz ewangelicki kościół miejski p.w. św. Marii i Dom Canaletta, które są świadectwem historii tego ponad 775-letniego miasta. Jeżeli czas pozwoli spacer Ścieżką Canaletta, która należy do Ścieżki Malarzy. Z twierdzy "Sonnenstein" rozciąga się przepiękny widok na pirnieńskie winnice. Poza tym Ścieżka prowadzi przez najstarszą dzielnicę Pirny - Schifftorvorstadt".
Powrót do Gorzowa około godz. 23:00 .

Zwinger – 14 €/os. (normalny), 11 €/os. (ulgowy), bezpłatnie dla dzieci poniżej 17 lat (w cenie biletu również Gabinet Matematyczno-Fizyczny i Muzeum Porcelany)                                                                                                             Wynajęcia audioguidów w cenie 3 €/os.
Proszę zabrać obowiązkowo dowód osobisty lub paszport .

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.