Fotorelacja z wycieczki do Quedlinburga - miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - pracownia plastyczna.

Fotorelacja z wycieczki do Quedlinburga - miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - pracownia plastyczna.

Wycieczka  pracowni plastycznej do Quedlinburga - miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Głównym celem wycieczki było poznanie Quedlinburga, którego zabytkowe stare miasto w 1994 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Miasto  założył w 922 roku król Henryk I Ptasznik, ale dopiero jego syn Otton I Wielki rozsławił je zakładając tutaj królewską rezydencję władców Saksonii. To miasto z ponad 1000 letnią historią, przemyślane do najdrobniejszego szczegółu. Odwiedzając je, mamy rzadką możliwość zobaczenia, jak wyglądała infrastruktura i architektura w średniowieczu.
Wydaje się, że czas stanął tutaj w miejscu. W czasie II wojny światowej Quedlinburg ominęły alianckie naloty bombowe, dzięki czemu do czasów obecnych zachowało się tu niezwykle urokliwie stare miasto. W historycznym centrum Quedlinburga zachowały się trzy gotyckie kościoły oraz przeszło 1300 zabytkowych domów, z czego przeważającą cześć stanowią malownicze budynki z muru pruskiego. Serce Starego Miasta stanowi rozległy Rynek (Markt) otoczony gruntownie odrestaurowanymi kamienicami z których wyróżnia się okazały renesansowy Ratusz (Rathaus). Przed ratuszem obok wieży narożnej stoi monumentalna figura Rolanda historycznego hrabiego marchii bretońskiej wybudowana w połowie XV wieku o którym wzmiankował w Vita Karoli Magni Einhard. Kierując się ku południowo-zachodniej części miasta doszliśmy do malowniczego wzgórza na którym znajduje się z punktu widzenia historycznego najcenniejszy zabytek miasta. Jest nim rozległy kompleks zamkowo-klasztorny. Jego główną budowlę stanowi okazała kolegiata św. Serwacego (Stiftskirche St. Servatius). Jest to romańska trójnawowa budowla, która przez miejscowych bardzo często określana jest mianem katedry kwedlinburskiej (Quedlinburger Dom), chociaż nigdy nie była kościołem biskupim. Świątynia wybudowana została na przełomie XI i XII wieku i obecnie stanowi jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej na terenie Niemiec. Wewnątrz kolegiaty znajduje się krypta stanowiąca miejsce spoczynku Henryka I Ptasznika i jego żony Matyldy, a także skarbiec w którym przechowywany jest m.in. dzban z Kany Galilejskiej czy pochodzący z IX wieku i wykonany z kości słoniowej relikwiarz św. Serwacego. Pozostałe ważne zabytki Quedlinburga to m.in. wczesnoromański kościół św. Wiperta (Wipertikirche), XVII wieczny dom gildii kupieckiej, wczesnogotycki kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche), gmach giełdy (Börse), kościół Mariacki (Marienkirche), usytuowany w sąsiedztwie ratusza gotycki kościół św. Benedykta (Marktkirche St. Benedikti) oraz kościół św. Błażeja (Blasiikirche

 

 

    • Porozumienie Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej
    • Elo Digital Office