Fotorelacja z wernisażu indywidualnej wystawy rysunku i malarstwa Julity Dąbrowskiej w Małej Galerii GTF - pracownia plastyczna

Pracownia Plastyczna  Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie  jest organizatorem wystawy prac plastycznych Julity Dąbrowskiej – gorzowianki, uczestniczki zajęć plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury , absolwentki II LO. , studentki wrocławskiej

ASP  w Małej Galerii Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego.  Dla Julity jedną z metod  doskonalenia swojego warsztatu plastycznego jest wypowiedź poprzez rysunek. Prace swoje wykonuje ołówkiem, węglem, pędzlem, piórkiem .  Prezentowane są tu m.in. prace rysunkowe  przedstawiające portrety, świat rzeźb antycznych odwołujący się do klasycznej definicji piękna oraz ćwiczenia rysunkowe, które są szkicami, zapiskami i wrażeniowymi notatkami zaczerpniętymi z natury. Poza rysunkiem w różnych technikach na wystawie możemy zobaczyć malarstwo akrylowe oraz ćwiczenia z malarstwa techniką olejną.

Wystawa przedstawia prace powstałe w dwóch różnych etapach.

Pierwszy etap prezentuje rysunki powstałe w czasie gdy Julita uczestniczyła w zajęciach grupy szkoleniowej „ Studium” w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. w latach 2014 i 2015. Jej opiekunem artystycznym w tym czasie był Roman Łubiński.

Natomiast prace malarskie oraz ćwiczenia rysunkowe z natury to efekt trwającej obecnie edukacji akademickiej.   Chciałbym jeszcze przybliżyć postać Julity cytując jej kilka wypowiedzi .   …  „Podczas rocznego programu Au Pair w USA zafascynowałam się ceramiką oraz malarstwem. Ukończyłam kilka kursów w Saint Louis Community College. Bawiłam się ceramiką, odkryłam też jak bardzo lubię malować. Po powrocie dostałam się na studia – kierunek Wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Obecnie jestem na II roku, w Pracowni projektowania biżuterii .”

… „Wybrałam swoją ścieżkę, tak, jak podpowiadało mi serce. Mimo wielu możliwości – obrałam kierunek sztuka. Tutaj czuję wolność i radość. Chciałam połączyć moją pasję do tworzenia i robienia czegoś dla innych z wiedzą, którą lubię zdobywać. Ciągle szukam nowych form i technik. Próbuję poznać różne media i łączyć je ze sobą. Jak to mówią - łapię wiele srok za ogon. Za kilka lat okaże się czy słusznie.”   A dzisiaj Julita zaprasza jak sama mówi do „ podróży po wystawie by zobaczyć wybrane prace z tego okresu, by dostrzec zachodzące zmiany.”

W imieniu organizatorów wystawy gratuluję Julicie Dąbrowskiej i życzę dalszych sukcesów artystycznych oraz pasji tworzenia.

Roman Łubiński

link do filmiku Julita Dąbrowska