Wycieczka pracowni plastycznej do Lubiąża i Świdnicy 2.10.2021 - fotorelacja.

DLA KONESERÓW PIĘKNA BAROKU

Wycieczka pracowni plastycznej


do Lubiąża i Świdnicy - 2 października 2021

 

Celem wycieczki było poznanie wybranego regionu Dolnego Śląska jej zabytków kultury i historii.
O godz. 11:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem zespołu klasztornego, jednego z największych zabytków tej klasy w Europie, będącego jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie.
(
Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku , jest częścią Europejskiego Szlaku Kulturowego. Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. Kompleks ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu i posiada ponad 600 okien, długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie ). Trasę rozpoczęliśmy od zobaczenia jadalni opata . Elementem godnym uwagi jest malowidło autorstwa Michała Willmana znajdujące się na suficie. Następnie udaliśmy się do Sali Książęcej . Tutaj posłużę się cytatem. „ Wysoka na dwie kondygnacje sala, w sposób niewyobrażalny wypełniona barokowymi zdobieniami, malowidłami i rzeźbami. Ściany wyłożone są kolorowym marmurem.
Próba słownego opisu tej sali jest z góry skazana na porażkę. Tego nie można sobie wyobrazić. Zdjęcia mówią dużo więcej, ale nawet po obejrzeniu niezliczonej ilości zdjęć, sala widziana na żywo zwala z nóg. Po wejściu do środka większość ludzi przez długi czas po prostu milczy, próbując ogarnąć szokujące wnętrze. Szczerze polecam. Pomieszczenie ma powierzchnię 420 m2. Niewiele mniejsze jest malowidło na suficie (około 300 m2) i jest to jeden z największych obrazów w Europie. Autorem malowideł jest Christian Bentum. Sale wypełnia kilkanaście ponadnaturalnej wielkości rzeźb. Ich autorem jest Franciszek Józef Mangoldt (jest też autorem rzeźb w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego).Rzeźby po jednej stronie sali to postacie habsburskich cesarzy, a po drugiej postacie mitologiczne i alegoryczne.Całości doskonale dopełniają misterne sztukaterie autorstwa Albrechta Provisore. Dziesięć obrazów umieszczonych między oknami poświęconych jest jednej osobie: cesarzowej Elżbiecie, żonie Karola VI.”
Kolejnym punktem było wnętrze Kościoła Najświętszej Marii Panny, które jest integralną częścią głównych zabudowań opactwa. Ostatnim etapem godzinnego zwiedzania było przejście do refektarza. Następnie przejechaliśmy do Świdnicy. Około godz. 14:00 spacer z przewodnikiem miejskim po historycznym centrum miasta z wejściem na wieżę widokową , następnie zwiedziliśmy wnętrza Kościoła Pokoju w Świdnicy , który z Kościołem Pokoju w Jaworze jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO od 2001 r. Te największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej, które zostały wzniesione w połowie XVII wieku, w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Ciekawostką jest, że w postanowieniach było kilka warunków, m.in. taki, że świątynie miały powstać z nietrwałych materiałów budowlanych, jak słoma, glina czy drewno, w dodatku bez dzwonnicy i z dala od centrum miasta. Mimo to zachowały się do dziś (dwa z trzech powstałych) i stanowią największe drewniane świątynie na naszym kontynencie. Wyjechaliśmy ze Świdnicy około godz. 17:30. Na miejscu w Gorzowie byliśmy po godzinie 21.

 

 

    • Porozumienie Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej
    • Elo Digital Office