KONCERT JUBILEUSZOWY 40 LAT ZTL "MALI GORZOWIACY"
KONCERT JUBILEUSZOWY 40 LAT ZTL "MALI GORZOWIACY"
- Transmisja koncertu na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=w0NMMN4tfCo
- 40 lat MG 2021, trailer https://youtu.be/LREvoI44ahQ
- Folk Harbor 2021 trailer XXVI MFT FOLK HARBOR 2021 https://youtu.be/swV55-DISUI
- GALERIA ZDJĘĆ I ŻYCZEŃ
Teksty konferansjera, pisane przez Marię Szupiluk, czyli O JUBILACIE W PIGUŁCE - informacje ważne i ważniejsze dotyczące zespołu przedstawione w czasie koncertu jubileuszowego w dniu 27.11.2021, które warto zachować i udostępnić
Teatr, 27 listopada 2021, koncert, który prowadził Łukasz Reks (eks tancerz MG) rozpoczął się słowami :
Dobry wieczór, witam serdecznie w to listopadowe popołudnie na jubileuszowym koncercie Zespołu Tańca Ludowego “Mali Gorzowiacy’...
Dzisiejszy koncert, z ogromną przyjemnością poprowadzę dla Państwa tak jak robię to od momentu kiedy zakończyłem przygodę tancerza Małych Gorzowiaków, w których spędziłem 13 lat.
Kłaniam się nisko wszystkim państwu, a w szczególności ważnym gościom. (...)
Drodzy Państwo sytuacja jest trudna i wielu młodych artystów, osób zaproszonych, rodziców nie będzie z nami dzisiaj, bo zatrzymani zostali na kwarantannie, a mówimy to dlatego, ponieważ jest nam przykro i ich serdecznie pozdrawiamy.
Mali Gorzowiacy przez swoją działalność, nieprzerwanie od 40 lat, z dużym skutkiem i osiągnięciami krzewią, bronią i przekazują najważniejsze wartości narodowe. To dzięki nim kolejne pokolenia Gorzowian mogą dziedziczyć te elementy kultury ludowej i narodowej, które stanowią o naszej polskości i narodowej niezależności, równocześnie popularyzują je w globalnym świecie.
40 lat aktywności zespołu, koncertów, wspólnych projektów, artystycznych wyzwań, kreatywnych dokonań to to, co w małej części zobaczycie państwo na dzisiejszym koncercie.
Zaczynamy od narodowej nuty - Chór poprowadzi Jadwiga Sokulska."
Nasz jubilat to:
- rodzaj: zespół ludowy
- styl: opracowany
- lat 40 (mimo to wciąż Mali!)
- wzrost razem wszystkich artystów to 203 metry 52 cm / średnia 145 cm
- oczy - szeroko otwarte
- znaki szczególne - apetyt na polski folklor
- adres zamieszkania i zameldowania Gorzów Wlkp, ul. Śląska 20 ( przez 39 lat i 352 dni Teatralna 8)
- imię ojca Krzysztof, imię matki Maria
A teraz bez żartów kilka ważnych danych:
- rok założenia 1981
- od początku w Młodzieżowym Domu Kultury, a to placówka oświatowa, wychowania pozaszkolnego
- ilość aktywnych artystów około 140 w wieku od 5 do 50 lat
- obecnie 6 grup i kapela, w tym 3 grupy koncertuje z własnym programem artystycznym
- kadra zespołu to 4 osoby
Krzysztof Szupiluk – kierownik zespołu, choreograf
Maria Szupiluk – kierownik artystyczna, choreograf
Beata Byczkiewicz – kierownik kapeli, akompaniator, prymistka skrzypce prym
Jadwiga Sokulska – przygotowanie wokalne, akompaniator
Z okazji jubileuszu została wydana kolejna monografia zespołu uzupełniająca ostatnie 5 lat.
Będę się odwoływał do niej, bo jest tam wiele cennych treści! I pięknie opisanych wydarzeń, dużo wspomnień, wzruszających i zabawnych opowieści. Tym razem spisana przez panią Hannę Ciepielę (doświadczoną mamę byłej tancerki), która po jej ukończeniu pewnie wie więcej o zespole, niż jej twórcy. Kłaniamy się pięknie Pani Hannie dziękując za to ważne wydawnictwo.
Monografia zaczyna się tak:
Czterdzieści lat łatwo jest opisać liczbami.
Ponad 1400 koncertów, 24 układy choreograficzne, 550 strojów z 14 regionów, prawie tysiąc par butów. Szesnaście razy okrążony równik. Steki nagród, pucharów, dyplomów...
Ale liczby to zbyt mało, to jakby nic nie powiedzieć o zespole. Bo ważniejsze są emocje. Próby. Przygotowania. Pastowanie butów. Prasowanie koszul. Przypalanie wstążek, aby się nie strzępiły. I ciągłe czekanie w samochodzie na parkingu.
Wie o tym każdy Tancerz. Każda Tancerka. Każda zespołowa Mama. Każdy Tata...
Jak już wszystko gotowe, to możemy zobaczyć efekt końcowy na scenie!
I tak, na początku klasyka tańców polskich - Krakowiak, Oberek, Łowicz
Zastanawialiście się państwo dlaczego MG prezentują tak wiele regionów? Mieszkańcy naszego miasta pochodzą z różnych części kraju, nie mając wspólnych korzeni, ani pochodzenia. ZTL „Mali Gorzowiacy” na scenie prezentuje opracowany artystycznie folklor różnych regionów Polski oraz polskie tańce narodowe, łącząc ich charakterystyczne elementy, takie jak: tańce, pieśni, muzyka, stroje, skład instrumentalny, zawołania i gwara. Dostosowując go do grupy wiekowej artystów, równocześnie dbając o czystość regionalną, stylistyczną i etnograficzną.
Czy wiecie ile trwa przygotowanie danego układu? Te kilka minut, które oglądacie państwo na scenie?
To wynik kilkuletnich przygotowań, i tutaj nie żartuje - KILKULETNICH studiów nad tańcami, krokami, figurami, sposobem poruszania się, trzymania w parze, charakterystycznych zawołań, brzmienia muzyki, gwary, wreszcie całej sfery dotyczącej strojów, haftów, krojów, dodatków.
Jest tego sporo, ale to nie koniec….
Wielokrotnych konsultacji z regionalistą, warsztatów tanecznych i muzycznych, szukania materiałów i wytwórców! Potem to już tylko prościzna - wybór zawartości, stworzenie układu choreograficznego, czy też suity, aranżacja muzyki, nauka poszczególnych elementów przez tancerzy i muzyków, uszycie kostiumów, poskładanie wszystkiego w logiczną całość i po 2-3 latach można zobaczyć efekt końcowy! Uffff...
Jest to jednak praca warta swego czasu i przygotowań, dzięki temu zespół jest wysoko ceniony za swoją czystość oraz dokładność i osiągnął wiele sukcesów. A przede wszystkim wyraża tym najwyższy szacunek do polskiej kultury regionalnej i narodowej!
Przed nami jeden z najstarszych układów tanecznych, z Lubelszczyzny, a po tym Jędrzejowe wróżby na Śląsku. To układ w repertuarze grupy najstarszej, w którym debiutują nowi członkowie grupy. To jest ten moment, w którym rodzice dostrzegają po raz pierwszy, że ich pociechy nieuchronnie zbliżają się do dorosłości.
Działalność ZTL „Mali Gorzowiacy” opiera się przede wszystkim na codziennej pracy podczas zajęć tanecznych i wokalnych w Młodzieżowym Domu Kultury. Próba, to jednostka podstawowa, to wiele godzin spędzonych na nauce, poznawaniu, a potem doskonaleniu. Lata systematycznej pracy, pod czujnym okiem fachowców, we współpracy z rodzicami, powodują, że z małych nieporadnych dzieci, wyrastają wspaniali młodzi artyści, ludzie otwarci, umiejący współpracować, z poczuciem odpowiedzialności za siebie i innych. Z takim bagażem, jakim daje im zespół po prostu lepiej przygotowani są do życia i poruszania się w dorosłym świecie. Takich obywateli nam trzeba :)
Mam mnóstwo wspomnień związanych z „Małymi Gorzowiakami”. Na zawsze zapisałem w pamięci swoje nie-zwykłe, osiemnaste urodziny spędzone na festiwalu w Indonezji
Mimo tego chcę wrócić myślami do pierwszych koncertów w naszym rodzinnym mieście, które były, w co głęboko wierzę, początkiem mojej artystycznej drogi, zarówno tanecznej, jak i potem aktorskiej. Poczucie odnalezienia się w sytuacji „tu i teraz” nie przychodziło do mnie nigdy tak silnie, jak w momentach, kiedy wraz z pierwszymi dźwiękami skrzypiec wchodziłem na scenę. To żelazne uczucie zrodziło się właśnie podczas mojego raczkowania na scenie wraz z Zespołem. Suma tych doświadczeń nakierowała mnie na to, jakim chcę być człowiekiem i czemu chcę poświęcić swoje życie.
Dawid Kunicki
Zwieńczeniem i nieodłącznym elementem pracy artystycznej są koncerty, pokazy, przedstawienia. Te najważniejsze odbywają przy okazji festiwali, które są świętem dla artystów i ucztą dla widzów! Większość festiwali to po prostu międzynarodowe spotkania, na których Mali Gorzowiacy dumnie reprezentują Polskę. Samo uczestniczenie w nich to wielki sukces!
Podsumowując te 40 lat, to wszystkich kontynentach, w 36 krajach świata, pośród tysięcy widzów, w dziesiątkach języków słyszano: wystąpi Zespół Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy z Gorzowa Wielkopolskiego, z Polski! Czyż to nie wspaniałe? W wielu miejscach na świecie do dzisiaj brzmią polskie nuty i wspomina się nasz zespół z sentymentem. Do dziś piszą do nas listy z Francji czy Niemiec, że tęsknią za Krakowiakiem na żywo…
Jest z nami wieloletni przyjaciel zespołu, kiedyś choreograf i tancerz, pan Deniz Yayla z Turcji, który do dzisiaj śpiewa orawski hymn: Orawa, orawa…
Jest jeszcze jeden fenomen, który polega na tym, że od 20 lat, co roku najmłodsza grupa koncertująca, gr III jeździ do Danii na swoje pierwsze samodzielne koncerty, o tym na pewno Państwo wiecie… prawda? Co roku występują niemal w tym samych miejscach, z niemal tym samym repertuarem i zawsze spotykają się z takim samym zainteresowaniem, przyjmowani z wielką radością i ogromnymi oklaskami. W niektórych miejscach Danii Kukułecka i Czerwone jagody są regionalnym przebojem!
Usłyszycie państwo te przeboje w wykonaniu właśnie grupy III, która niezmiennie szykuje się na koncerty do Danii!
A potem będzie dynamicznie, a nawet ostro...zatańczenie tego układu znaczy, że się jest najlepszym i najstarszym w zespole! Wtedy już niedługo, z żalem, ale i dumą żegnamy pełnoletnich artystów, którzy opuszczają rodzinne gniazdo i zespół.
Przed przerwą zatrzymamy się chwilę w czasie, w którym przyszło nam żyć, przywołamy inny kawałek naszych działań i artystycznych wyzwań, tym razem z gośćmi.
Zaczynamy od Przebojów wszechczasów w wykonaniu gr III Czerwone jagody i Kukułeczka
Łączy ich pasja i wspólne idee; współpraca trzech zespołów Młodzieżowego Domu Kultury: naszego jubilata, Buziaków i Aluzji w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca FOLK HARBOR, którego Młodzieżowy Dom Kultury jest organizatorem.
United for passion, pod takim hasłem odbył się tegoroczny festiwal, a ten utwór, to była artystyczna interpretacja czasu, w którym przyszło nam żyć.
MFT to ważna część artystycznego i organizacyjnego życia zespołów Młodzieżowego Domu Kultury, festiwal łączy i uczy współpracy, wzajemnego zrozumienia i szacunku.
A to co najbardziej łączy i jest rozpoznawalnym symbolem festiwalu tooooo…piosenka festiwalowa! Obejrzyjcie wspomnienie z tegorocznej edycji.
W tej części koncertu tylko jeden raz każda z grup przedstawi się w wybranym repertuarze.
Początek należał do najmłodszych, którzy dzisiaj debiutowali na scenie, a swoją przygodę z folklorem zaczynają od zabaw na Wielkopolsce. A jak już umieją razem tańczyć, po 2-3 latach, jako gr III poznają Kurpie Zielone, Kaszuby, Lubelskie, Krakowiaka i jadą na swoje pierwsze tournee do Danii.
Następne kilka lat artystycznie dojrzewają w grupie II, rozszerzają repertuar, poprawiają technikę, zaczynają rozumieć tajniki choreografii, klasyki, wyrazu artystycznego, zawiłości sceny
...dzisiaj usłyszymy do czego na Kaszubach służą czorne bote...a do czego czerwone…
Grupa IV - zabawy na Wielkopolsce, gr III i Kurpie Zielone, a potem II z Kaszubami
Muzyka - bez niej nie byłoby tańca, stąd też powiedzenie jak mi zagrają, tak zatańczę…
Muzycy zespołu:
Pani Beata Byczkiewicz - skrzypce prym, kierownik kapeli
Wanda Nuckowska - skrzypce sekund i prym
Zuzanna Ryglowska - altówka sekund
Franciszek Nędza - klarnet
Adrian Ziółkowski - trąbka
Piotr Śmigielski - akordeon
Jakub Studencki - akordeon
Filip Tomiczek - Kontrabas
Jadwiga Sokulska - kontrabas, przygotowanie i aranżacje wokalne
To ludzie tworzą tradycje, i w kolejności przekazują młodszym. My te tradycje pielęgnujemy i w artystycznie opracowanej formie prezentujemy na scenie. Wielu ludzi, instytucji, pokoleń wpływa na funkcjonowanie naszego zespołu i placówki. To nie tylko wspaniali młodzi artyści, których podziwiacie na scenie, ale również ich rodzice, To Oni są najważniejsi na każdym etapie życia dziecka, przez życie prowadzą je za rękę wskazując to co jest ważne, dobre, mądre i bezpieczne.
To kadra zespołu, która w kooperacji ze wszystkimi stronami tej układanki, tworzy takie piękne i wartościowe rzeczy. To również Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu, nasze władze, które dbają o nas i stwarzają nam warunki do funkcjonowania, to przyjaciele zespołu im wszystkim, Wam kochani należą się wielkie ukłony i podziękowania. Razem możemy więcej!
Ten koncert jest również dofinansowany z budżetu miasta Gorzow,. a że chcemy dalej trzymać tak dobrą relację z miastem podziękujemy brawami!
“O tym ślubie było głośno: „Wytańczyli miłość”, „Ślub w trzewikach”, „Pierw- sze zespołowe małżeństwo” – pisano w gazetach.Gdyby nie „Mali Gorzowiacy”, mogliby się wcale nie poznać. Ale zespół sprawił, że od dziecka mijali się na korytarzach Młodzieżowego Domu Kultury. Gdy mieli po dwanaście, trzynaście lat, zaczęli się zauważać. Łukasz tańczył w młodszej grupie, Magda w starszej. Początkowo Magda nie przepadała za Łukaszem, wydawał jej się zarozumiały.Minęło już 27 lat od dnia, w którym Łukasz zaproponował Magdzie „chodzenie”. Ich związek trwa. Nadal trwa też ich związek z zespołem. Obecnie tańczą w grupie oldboyów.”
Grupa ciągle jeszcze młodych, pięknych i aktywnych tancerzy z grupy MGO. To oni 10 lat temu spotkali się okazyjnie z powodu 30 jubileuszu zespołu, w międzyczasie powiększając narybek i dobytek, walcząc z brakiem czasu, czasami zdrowia, czy chęci, a jednak zostali do dzisiaj, włączając swoich współmałżonków, którzy od podstaw musieli uczyć się być tancerzami.
Brawo dla nich! Mali Gorzowiacy Oldboje w tańcach Orawskich
Na zakończenie premiera, która czekała pandemię, żeby dzisiaj już oficjalnie wejść do repertuaru zespołu. O tym za chwilę.
Bo nie byłoby tej premiery, gdyby nie Porozumienie Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej, które jest ponadregionalną platformą współpracy pomiędzy organizatorami festiwali folklorystycznych. Przedstawicieli tych festiwali, naszych przyjaciół i gości mamy dzisiaj na sali. Serdecznie witam:
- KIDS FUN FOLK w Poznaniu
- OBLICZA TRADYCJI w Zielonej Górze
- PYRZYCKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM w Pyrzycach
- „ŚWIAT POD KYCZERĄ” w Legnicy
- NAD INĄ – Goleniowie
- Festiwal Kultury Ludowej w Kozielicach
Wracam do układu tańców łemkowskich. Najpierw przekazuję podziękowania dla pana Jerzego Starzyńskiego, wielkiego znawcę folkloru łemkowskiego, który jest konsultantem naszego programu. Dziękuję bardzo za pasję, jaką obdarzył zespół, włączając w tajniki folkloru Łemków.
Na "suitę łemkowską", składają się zabawy i tańce ze środkowej i wschodniej Łemkowszczyzny: "Kaczky", "Medwedyk", "Żaba - żabysko", "Kariczka", "Zbijnyckij", "Obertan", "Cupkanyj" i "Czardasz". Prezentowany materiał pochodzi z zapisów i badań Jerzego Starzyńskiego oraz stowarzyszenia "Kyczera" w Legnicy". Podobnie jak stroje, które odwzorowano na podstawie zachowanych strojów ze wsi Komańcza (wschodnia Łemkowszczyzna)
Scenariusz i reżyseria: Maria Szupiluk
Choreografie: Maria Szupiluk i Krzysztof Szupiluk
Prowadzący: Łukasz Reks
Opracowania muzyczne: Ludwik Rok, Kazimierz Budzik, Anetta Rajewska
Aranżacje wokalne: Jadwiga Sokulska
Konsultanci zespołu: Eugeniusz Karkoszka, Jerzy Starzyński, Leszek Rembowski, Jerzy, Białobrzeski, Ryszarda Todys, Halina Fijałkowska
Organizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury w Gorzowie Wlkp i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu “Mali Gorzowiacy”
Koncert zrealizowano przy pomocy środków finansowych miasta Gorzowa
Video i streaming: Piotr Adamowicz
Dziękujemy dyrektorowi teatru i pracownikom za wieloletnia wspólracę i pomoc w realizacji koncertów zespołu
Zadanie zostało dofinansowane z budżetu miasta Gorzowa