Wycieczka dydaktyczna do Berlina pracownia plastyczna.

Wycieczka dydaktyczna pracowni plastycznej

do Berlina 21 września 2019 ( sobota)

 

Celem wycieczki było poznanie historycznej , kulturowej , artystycznej i politycznej roli Berlina na mapie Niemiec i Europy. Po przyjeździe do Berlina około godziny 10:00 udaliśmy się pod Bramę Brandenburską , przeszliśmy przez neomodernistyczny gmach Akademii Sztuk Pięknych zwanej Akademie der Künste w kierunku pomnika Pomordowanych Żydów Europy , który powstał według projektu Petera Eisenmana.

( Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków-steli (po jednym na każdą stronę Talmudu) ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości. Na obrzeżu pomnika rośnie 41 drzew. Między szeregami bloków znajdują się wybrukowane kostką przejścia o szerokości 95 cm. Następnym punktem naszego pobytu w Berlinie wejście do Galerii Malarstwa (Gemäldegalerie) . Galeria posiada jeden z najznakomitszych na świecie zbiorów malarstwa europejskiego od XIII do XVIII wieku. Wystawione są tu szczytowe osiągnięcia wszystkich epok w historii sztuki, w tym płótna van Eycka, Bruegla, Duerera, Rafaela, Tycjana, Caravaggio, Rubensa, Rembrandta i Vermeera.
Budynek przy Kulturforum oferuje powierzchnię wystawową ponad 7 000 m². Niemal dwukilometrowa trasa zwiedzania obejmuje 72 sale i gabinety i prowadzi przez poszczególne krajobrazy kulturalne i epoki. Trzon kolekcji stanowi malarstwo niemieckie i włoskie okresu od XIII do XVI wieku oraz malarstwo niderlandzkie od XV do XVII wieku. Dawne malarstwo niemieckie z okresu późnego gotyku i renesansu reprezentowane jest przez tak świetnych artystów jak Konrad Witz, Albrecht Duerer, Baldung Grien, Cranach i Holbein. Sala z płótnami Rembrandta jest szczególnie wyeksponowana poprzez swoje centralne położenie. Ekspozycja obejmuje 16 dzieł artysty i należy do największych i najwartościowszych pod względem jakości kolekcji na świecie. Otoczona jest dalszymi przykładami malarstwa holenderskiego i flamandzkiego XVII wieku. Główna galeria prezentuje łącznie ok. 1000 dzieł. Po wyjściu z Gemäldegalerie udaliśmy się na Nikolaiviertel , który leży w sercu miasta, na wschodnim brzegu Szprewy. Ponad dachy budynków w kwartale ograniczonym biegiem rzeki oraz ulicami Rathausstraße, Spandauer Straße i Mühlendamm, podziwialiśmy wieże kościoła św. Mikołaja, najstarszego w Berlinie. Po drodze przeszliśmy obok Czerwonego Ratusza, który powstał w 1870 roku i znajduje się w południowo-wschodniej części Alexanderplatz. Następnie przejechaliśmy autobusem w kierunku muzeum Berlińskich Zbiorów Odlewów Rzeźb Antycznych. Ostatnim punktem pobytu w Berlinie był przejazd i zwiedzanie kilometrowego fragmentu Muru Berlińskiego przy Mühlenstrasse na którym powstała East Side Gallery. To wyjątkowa kolekcja stu murali o silnym i wciąż aktualnym przesłaniu mówiącym o potrzebie demokracji i pokoju na świecie. Do Gorzowa wróciliśmy około godziny 22:00 .

    • Porozumienie Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej
    • Elo Digital Office