Mali Gorzowiacy wyjeżdżają na festiwal do Xi'an - CHINY

Grupa I ZTL "Mali Gorzowiacy" będzie w Chinach reprezentować Polskę na VI Silk Road International Arts Festival

Już 5 września, na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Turystyki Chińskiej Republiki Ludowej oraz władz regionu Shaanxi grupa 12 młodych artystów zespołu będzie reprezentowała Polskę na wielkim międzynarodowym wydarzeniu artystycznym, który odbywa się raz w roku w miejscowości Xi'an - dawna stolicy Chin i początek Jedwabnego Szlaku. Przez kilka lat ten znakomity festiwal stał się ważną platformą międzynarodowej wymiany kulturalnej podtrzymującej ducha starożytnego szlaku handlowego. Corocznie odbywa się w wielu dziedzinach sztuki, zawsze zgodnie z koncepcją wartości "pokojowej współpracy, otwartości i tolerancji, wzajemnego uczenia się i korzyści dla wszystkich”.

Dla kadry zespołu i artystów to wielkie wyróżnienie, na które wspólnie pracują od ponad 38 lat. Warto przypomnieć, że Mali Gorzowiacy działają Młodzieżowym Domu Kultury w pod okiem Marii i Krzysztofa Szupiluków, Jadwigi Sokulskiej i Beaty Byczkiewicz.

Tegoroczny festiwal szlaku jedwabnego jest poświęcony przede wszystkim prezentacji sztuki ludowej, tradycji i dziedzictwa kulturowego różnych narodów i krajów. Od kilku dni Mali Gorzowiacy intensywnie i drobiazgowo przygotowują się do udziału w festiwalu. Jako mieszkańcy Gorzowa są dumni i cieszą się, że mają wyjątkową okazję uczestniczyć w tym znakomitym przedsięwzięciu wymiany kulturowej jako jedyny zespół folklorystyczny z Polski.

Zaproszenie do Chin jest bezpośrednim wynikiem tegorocznych osiągnięć, zdobycia przez najstarszą grupę zespołu Grand Prix na międzynarodowym konkursie "Golden Argo - Batumi 2019" w Gruzji.

Po artystycznych wakacjach (oprócz festiwalu w Gruzji młodsze grupy tańczyły w Danii i na Orawie) zespół jest w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego i realizowaniu nowych wyzwań. Stałe grupy taneczne zaczynają zajęcia w przyszłym tygodniu w MDK na Teatralnej 8. Do zespołu można zapisać dzieci w wieku 6-7 lat. Zapisy odbywają się każdego roku w kwietniu i maju. Do najmłodszej grupy można zapisać jeszcze tylko chłopców. Zapraszamy!